İYİ İNSANLARA VE İYİ SATIŞÇILARA İHTİYAÇ VAR!

 Emrah Altuntecim

Yönetim Danışmanı, Eğitmen, Satış Koçu ve Yazar

 Önceki yıllarda İspanya’da uluslararası bir organizasyonda  geniş katılımlı bir seminer vermiş ve seminer sonrası yöneticilerle samimi bir sohbet etme fırsatı bulmuştum. O gün,  Avrupa’da yaşanan ekonomik kaygıların üst  ve orta düzey yöneticiler üzerindeki uzun vadeli sürecek etkilerinin ilk sinyallerini katılımcıların davranışlarındaki ince detaylardan ve subliminal ipuçlarından okuma fırsatı buldum. İngiltere, Fransa, Hollanda, İspanya, Kuveyt, Umman, Suudi Arabistan ve ondan fazla ülkeden gelen patronların yüzü gülüyordu ancak yeni yılın neler getireceği konusunda kuşkulu ve soru işaretleri ile dolu bir zihin halinden sıyrılarak yaptığım sunumun zevkine varmaya çalışıyorlardı.

 

Bizler guruluk iddiasında falan değiliz, yaptığımız iş tamamıyla analitik zekaların tadına vardığı ve iş hayatının tercih ettiği maddi ve ticari lezzetler. Ancak, yoğun eğitimlerin tecrübesi ve de binlerce yönetici ile paylaşımların verdiği birikim, manevi titreşimler ve gözle görünmeyen detayların enerji filtremize takılmasına neden olabiliyor.

Başarılı ancak mutsuz sayısız yönetici tanıdım. Hatta bazen genç bir danışman ve koç olarak bizleri dost meclislerine ve evlerine davet ederler, geç saatlere kadar dertleştiğimiz de olur. CEO, CFO, GM, GMY ve Direktör seviyesinde ağır siklet yöneticilerin ve hatta duayenlerin derin bir nefes alabilmesi için bazen şehirlerarası seyahatlerimiz bile oluyor. Gözyaşının doğası pek farklı değil ve ben onların gözyaşlarını silen ve onları yatıştıran insan değil; onları anlamaya çalışan, koçluk yapan ve akılcı metodlarla dindiren insanım, onların genç sırdaşı, arkadaşıyım. Sanırım samimiyet, disiplin, insan sevgisi, güvenirlik, iyi bir dinleyici olmak, tıkır tıkır çalışan bir beyin ve de heyecanla atan bir kalp sahip olabileceğimiz en değerli nimetler arasında… Ben tüm bu nimetlerin fevkine varabilmek için daima farkındalığımı canlı tutmaya çalışan şükreden bir kulum..

Satış Psikolojisi’ni herkes okuyup iş dünyasının savaş arenasında beline kılıç gibi kuşanabilir. Ancak Satış Psikolojisi’ni maneviyata, hayata, insana, insanların duygu ve düşüncelerine değer veren, mayası düzgün, sevgi dolu insanların okumasını daha fazla arzu ederim. Çünkü bu insanlar bellerine taktıkları bu keskin kılıcı hayırlı ve iyi emeller için kullanacaklar.

Evet sevgili okurum.. Satış Psikolojisi konusunu hakiki manada zevk edebilmeniz ve manevi hasletlerle hayatınızda yer vermeniz çok ama çok önemli. Lakin Satış Psikolojisi konusu şu an yanlızca iyi insanların değil, karanlık ruhların, kurnaz uyanıkların, mobbing ustalarının, şirket içi Bizans oyunları konusunda profesörlüğü kovalayanların ucuz tezgahtarların da elinde ve maalesef onlar tarafından da başarı ile uygulanmakta.. Bu kitap iyi ve aydınlık yolda yürüyenler, en azından yürümek isteyen insanlar için kaleme alındı ve yazılırken Yaradan’a da bu yönde feyiz kaynağı olması için içtenlikle niyazda bulunuldu.

Üst düzey yöneticilerle biraraya gelmek heyecan verici ve aslında oldukça da geliştirici. Ancak, kariyerinin başında gençlerle de bir araya geliyoruz. Eşim de bir İK ve Eğitim Yöneticisi. Ceyda Altuntecim ile birlikte sayısız üniversitenin etkinliklerine konuk konuşmacı olarak da katılıyoruz. En üst seviyede de en alt seviyede de durum çok benzer. Her yılın sonuna doğru yeni umutlar, planlar, projeler yanısıra endişe var. Aslında insanların adını veremediği ama ferahlatıcı birşeylere daha ihtiyacı var. Ancak bu adı konamayan her ne ise, bunun dışarıda olduğuna inanıyor insanlar. Aslında büyük bir illüzyon içindeyiz… İçimizde var olan sınırsız kaynağı göz ardı ediyoruz.

Sizin için başarılı ve mutlu bir kariyer temenni ediyorum. Düşlerimizin hayra doğru ve gerçek olduğu, heyecan dolu ve de bereketli bir hayatınız olsun…

İllüzyonun gerçek olmadığını ama illüzyonun içinde var olmamız gerektiğini bilerek, bu paradoksun tadına vararak…

Bu arada, Satış Psikolojisi’ni D&R ve İdefix başta olmak üzere onlarca internet sitesinden kolaylıkla edinebilirsiniz.

 Bol Satışlar!

 

Satış Psikolojisi

Fotoğraf: Georgie Uris